עצמאות לכל ? חלק ראשון

חשיבות טיפוח העצמאות בקרב ילדים עם צרכים מיוחדים

המושג עצמאות במובנו הפשוט והישיר ביותר, מתייחס ליכולת של האדם לפעול באופן שמקיים את עצמו ואת שגרת חייו בכוחות עצמו.

» האם ניתן לייחס יכולות של “קיום בכוחות עצמו” לאדם בעל מוגבלות ?
» האם ניתן לצפות ליכולות כאלה אצל ילדים בעלי צרכים מיוחדים, או מבוגרים חולים ?
בכל הנוגע לבעלי מוגבלויות וצרכים מיוחדים מעלה המושג עצמאות שאלות ייחודיות וחשובות.

בבסיס העצמאות האישית של כל אחד ואחת מאיתנו, מצויה תחושת המסוגלות העצמית.
מסוגלות עצמית (Self efficacy) היא תפיסתו של האדם את יכולתו לפעול באופן שיביא לתוצאה מסוימת. ניתן להגדיר זאת כאמונתו של האדם ביכולותיו.

אדם בעל מסוגלות עצמית גבוהה יעריך את יכולתו להתמודד עם מטלה או סיטואציה כלשהי, באופן מיטבי ומוצלח.
ככל שהמסוגלות העצמית של האדם תהיה טובה וגבוהה יותר, יקל עליו להשקיע מאמצים בביצוע המשימה שלפניו ולהתמיד בה, למרות הקשיים והאתגרים.

לעומת זאת, אדם בעל מסוגלות עצמית נמוכה הוא מי אשר מעריך כי יקשה עליו לבצע פעילות כלשהי או להתמודד עם סיטואציות מסוימות באופן טוב ומספק.
אדם בעל מסוגלות עצמית נמוכה יטה להמנע מביצוע משימות הנתפסות בעיניו כקשות, או סיטואציות אותן הוא תופס כמורכבות מידי.
במצב כזה יקשה על האדם לא רק להתמודד עם אתגרים יומיומיים אלא גם ללמוד פעולות חדשות, לרכוש לעצמו יכולות חדשות, ולשכלל את אלה הקיימות.

ללא תחושת מסוגלות המאפשרת התמודדות ועצמאות, יתקשה האדם להתקדם ולהתפתח. תחסר לו תחושת השליטה בכוחות העצמי, והוא יטה לחוות קשיים בכל הקשור לשליטה גופנית, התמצאות במרחב והתנהלות בשגרת יומו.

 ~

העצמאות הראשונית ביותר בחיינו מבוססת על שלבי ההתפתחות החושיים והמוטוריים שלנו כתינוקות. שלבים המתואמים היטב עם שלבי התפתחות רגשיים וקוגניטיביים.

דוגמאות לשלבי ההתפתחות המוטוריים הראשוניים: היכולת לשלוט בהרמה ובהחזקה של הראש, להושיט את היד באופן מכוון לקראת חפץ בו אני מעוניין, המיומנות להתהפך מהגב אל הבטן וחזרה (יכולת המאפשרת לתינוק לראשונה לשנות באופן עצמאי את המצב בו מונח גופו), היכולת לזחול בכדי להתקדם לעבר דבר מה או להתרחק ממשהו, ישיבה, אכילה עצמאית, הליכה, רחצה, וכדומה. כל שלב כזה הינו פונקציה חושית ומוטורית בעלת הקשרים רגשיים התנהגותיים ותפיסתיים.

באמצעות פיתוח ולמידה של פונקציות בסיסיות אלה, העוסקות גם בנפרדוּת, בוויסות ושליטה עצמית ובאחריות ראשונית על עצמיותו – חווה הילד תהליך של התפתחות, גדילה ולמידה. הרצון וביטויו מחזקים את הבסיס לתחושת ה”אני”, הוא לומד את האופן בו פעולותיו משפיעות על הסביבה, ומפתח תחושה של שליטה עצמית מסוימת.
כל אחד מהשלבים תורם את חלקו לעצמאות המתפתחת של התינוק, כל שלב ושלב בתורו מפתח בו את תחושת המסוגלות.

~

שונים הם כמובן פני הדברים אצל ילדים עם צרכים מיוחדים.

לכולנו צרכים ראשוניים המבקשים מימוש. הצורך לקשר, הצורך לעונג ולהנאה, הצורך למסוגלות ועוד….
תינוק המוגבל בתנועתו, תינוק אשר אינו מצליח להושיט ידו לצעצוע או מתקשה בשינוי מנח הגוף לעבר קול ששמע, ילד המתקשה להלך ביציבות אל עבר אימו… הן רק כמה דוגמאות למצב בו נסיון לממש צורך “נצרב” אצל הילד כחוויה של חוסר סיפוק, חוסר מימוש, תסכול וכאב.

כאשר לכל אלה מתווספת סביבתו המגוננת של הילד (הורים ובני משפחה) הממהרת לפעול בשבילו ובמקומו בפעולות בהן הוא מתקשה, מפתח הילד חוסר בטחון, סף תסכול נמוך, וחסר משמעותי של הרגלי חקירה עצמית.

ילדים עם צרכים מיוחדים תלויים ברמה כזו או אחרת באחרים (הורים, בני משפחה, מטפלים).
הקושי לתמוך בפיתוח עצמאותו של הילד ימצא לרוב אצל סביבתו המיידית, בקרב הוריו ובני משפחתו הקרובים. קושי הנובע מדאגות וחרדות (אשר לרוב יש להן בסיס אמיתי ומוצק), מהרגלים, או מצרכים רגשיים שונים (ברוב המקרים בלתי מודעים).
הרצון לתמוך בילד, לגונן עליו, וההתמודדות הנפשית והפיזית השוחקת, יגרמו לא אחת להורים לפעול במקומו של הילד ולחסוך ממנו התמודדויות במקומות ובמצבים בהם הוא מתקשה. אותן התמודדויות בדיוק להן הוא נזקק בכדי לפתח את תחושת המסוגלת העצמית, בלעדיה לא יוכל לרכוש את מידת העצמאות האפשרית לו למרות ולצד מגבלותיו.

פיתוח תחושת מסוגלות ועצמאות דורש אם כך הכרה ועשייה מכוונת. עלינו ללמוד כיצד לסייע לילדים באופן שמעודד אותם לעצמאות ולמסוגלות.
טיפול התפתחותי משמעותי יפעל להכשיר את סביבתו הקרובה של הילד לספק לו אתגרים, להוות לו מקור לתמיכה והזנה, ולהימנע מלהיות חסם להתפתחותו.

ככל שנשכיל לפתח עצמאות אצל ילדים עם צרכים מיוחדים, תיווצר גם הקלה משמעותית מאוד בסביבתם הקרובה התומכת, וייווצר מרחב של הקשבה לצרכים האמתיים של הילד, שיפור ונינוחות בקשר והטבה באיכות החיים.

איכות חייו של אדם מבוססת ברובה על עקרונות של מסוגלות, עצמאות, משמעות, עונג, למידה והתפתחות. עלינו לעשות כל שביכולתנו למציאת למציאת האיזון בין הרצון לשמור על בטחונו של הילד, והצורך הכל כך משמעותי וחיוני להתפתחותו בהתמודדות ולמידה.

~ ~ ~

אם ברצונכם להתייעץ, לשאול, ללמוד – אני לרשותכם »»

שלכם, איריס.
052-4570546

~

Advertisements

Leave a Reply ... אשמח לתגובתכם

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.