אטקסיה

אטקסיה היא שם כולל לתסמינים של פגיעות מוחיות, בעיקר פגיעות של הצרבלום (מוחון/המוח הקטן), שעיקרן הפרעות בתאום בין המוח לגוף.

סוגי האטקסיה השונים נבדלים זה מזה בגורמים להם ולכן גם בדרכי הטיפול.
אטקציה יכולה להופיע באופן פתאומי וזמני בעקבות פגיעתם של חומרים בתפקוד הצרבלום (אלכוהול, תרופות, הרעלות) או להתפתח באופן איטי ובלתי הפיך על רקע תהליכים מתפתחים או הפרעות מטבוליות.
אטקסיה שתאובחן אצל פעוטות תהיה לרוב פגיעה מוחית מולדת.

אטקסיה צרבלרית
אטקסיה צרבלרית היא אטקסיה הנגרמת כתוצאה מפגיעה בצרבלום (המוח הקטן). אלה יכולים להיות נגעים המופיעים על הצרבלום עצמו, על החיבור בינו לבין המוח הגדול, או בינו לבין גזע המוח.
למוח הקטן תפקיד חשוב בכל הקשור במסגרת המערכת המוטורית. עיקר תפקידו הוא וויסות תנועות הגוף, שמירה על שיווי המשקל וטונוס השרירים. בנוסף יש לו תפקיד ביכולת התכנון והתזמון של תנועות וביצירת תיאום‏ בין השרירים הרצוניים, לצורך ביצוע של תנועות מיומנות ומורכבות.
הוא מעורב לא רק בהפעלה של תנועות על ידי מערכת השרירים אל גם בתהליך הלמידה שלהן.
מיקומם הספציפי של הנגעים ואופי הנזק שנגרם לצרבלום הם אשר יקבעו את מאפייני הפגיעה – אם תהיה זו פגיעה שעיקרה במערכת שיווי המשקל או דווקא פגיעה בקורדינציה, וכדומה…
ברוב המקרים יהיה הנזק מפושט ובהתאם לכך גם מאפייני הפגיעה יהיו נרחבים ומורכבים.

עיקרה של האטקסיה הוא ליקויים במערכת התנועה. ליקויים ראשוניים הנובעים מעצם הפגיעה המוחית וליקויים נלווים שמקורם בתנועה לקויה או חסרה לאורך זמן כתוצאה מאותם ליקויים ראשונים.
בין תסמיני הפגיעה: טונוס שרירים נמוך (היפוטוניה) הגורם לחוסר יציבות , רעד בתנועה ודיסמטריה, קושי ניכר בהליכה, נטייה לנפילות אחורה, הפרעות דיבור.

הטיפול ההתפתחותי באטקסיה
כמו בפגיעות מוחיות נוספות, כך גם באטקציה יתרכז הטיפול ההתפתחותי המוטורי ביצירת קשרים חדשים העוקפים את המקום הפגוע במוח ומאפשרים למידה ובניית תבניות מוטוריות נכונות ובריאות יותר.
הטיפול ההתפתחותי משתמש בכלים סנסו-מוטוריים בכדי להשפיע, וליצור שינוי והתפתחות בתחומי חייו השונים של הילד. הן בפן הרגשי, הן בהתנהגותי והן בקוגנטיבי – בכולם ניתן להשיג התפתחות ניכרת באמצעות תהליכי הטיפול ההתפתחותי.

מהות ומורכבות התהליך תהיה בהתאם לגיל והשלב ההתפתחותי של התינוק/הילד .
טיפול התפתחותי בתינוק שאובחן כסובל מאטקסיה יהיה שונה מהותית מטיפול התפתחותי בילדים בגילאים מבוגרים יותר.

טיפול התפתחותי בתינוק יאפשר התערבות טיפולית בזמן אמת כך שיוכל, למרות מגבולותיו, לעבור את תהליכי ההתפתחות בעיתוי ובסדר ההולמים את גילו, ולרכוש מבני תנועה נכונים.
מכיוון שהתפתחות הכישורים המוטוריים והתחושתיים מהווה את הבסיס להתפתחות כלל התחומים, ישנה חשיבות מכרעת להתערבות טיפולית מוקדמת ככל האפשר.

טיפול התפתחותי בגילאים מבוגרים יותר ידרש להתמודד עם מצב מורכב, בו חשוב לשחזר עם הילד את תהליכי ההתפתחות שהחסיר.
בנוסף, ככל שגילו של הילד מתקדם יותר, יתפתחו לצד הליקויים הראשוניים הנובעים מעצם הפגיעה, גם הפרעות נלוות, אשר מקורן בתנועה לקויה או חסרה שהתפתחה והתבססה בתגובה לקושי הראשוני, וכן הרגלים רגשיים והתנהגותיים של תלות, תחושת מסוגלות נמוכה במיוחד, חוסר מוטיבציה ותסכול גבוה.

לקריאה נוספת: סיפורה של מריל  »»

~ ~ ~


Advertisements

Leave a Reply ... אשמח לתגובתכם

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.