אין לו צורך שירצו אותו

תמר רוזמן ממליצהמכירות את זה שאתן שומעות טיפ או נחשפות ידע חדש ויכולות רק להצטער שלא שמעתן את זה שנה קודם? או עשר שנים קודם? זה קרה לי אתמול.

פגשתי אתמול במקרה בהשביל להורות בכברי את איריס דובדבני המדהימה. איריס היא מורה לפלדנקרייז כבר עשרים שנה וממדריכות התפתחות התינוקות הוותיקות בארץ. נשארתי להקשיב לשיעור שלה.

מתוך כל השעור משפט אחד המשיך להדהד לי במשך כל המשך היום:

“שום תינוק אין לו צורך שירצו (מלשון ריצוי) אותו. תינוקות זקוקים לאהבה. זהו צורך קיומי. הם זקוקים למגע, לחיבוקים, גם זה צורך קיומי. אולם שום תינוק (וגם שום אדם) אינו זקוק לריצוי”.

האמהות היו מופתעות. “תוכלי בבקשה לחדד את מה שאמרת?”.
רבות מאיתנו נושאות עם האמהות שלנו, מסיבות שונות, תחושות של אשמה. אנו חוששות שהתינוק יכעס עלינו ודואגות שמא לא יהיה מרוצה. אולם צורך בריצוי אינו חלק מצרכים של תינוק להתפתחות חושית,מוטורית ורגשית תקינה.

אני מחשיבה את עצמי לאמא מודעת, ובכל זאת במשך כל אותו היום נוכחתי פתאום כמה אני מודאגת כל הזמן שמא ילדי לא יהיו מרוצים. האם ישמחו בארוחת הצהרים שהכנתי להם? האם זה נורא כל כך שעדיין אין להם טלפון סלולרי למרות שלרב החברים כבר יש? גם כשאני יודעת מה טוב להם ונכון להם תמיד ספק קטן נוסף מנקר – האם הם מרוצים?

אז לכל ההורים לתינוקות שהטיפ מגיע בזמן הנכון עבורם – תינוקות זקוקים, למגע, לתנועה, לקול. הם צריכים להחשף לגרויים שונים, תחושות שונות, מרקמים שונים. הם צריכים להכיר תנוחות שונות. לשכב על גב בטן , צדדים. הם צריכים שתאהבו אותם, תחבקו אותם, תנשקו אותם.
אבל באמת שהם לא צריכים שתרצו אותם תמיד.

המלצות נוספות »»

Advertisements

Leave a Reply ... אשמח לתגובתכם

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.