כן, על הבטן

פעמים רבות אני נשאלת: “אז למה בכלל להשכיב תינוקות על הבטן?” בעיקר כיום, כשיש כל כך הרבה אזהרות ואיסורים על כך.  ברצוני לענות על שאלה זו ועל עוד כמה שאלות שעולות בעניין השכבת תינוקות על הבטן.

ראשית אפתח עם 4 סיבות טובות וחשובות להשכבת תינוקות על בטנם:

1.  שכיבה על הבטן אינה מגרה את ”רפלקס הבהלה” (רפלקס מורו) הגורם לתינוקות ששוכבים על גבם להתמתח בבהלה, לקפוץ אגרופים, לכווץ את השרירים ולבכות. תינוקות השוכבים על הבטן נבהלים פחות, הן בתדירות והן בעוצמה.

2. תינוק השוכב על גבו, טווח הראיה והקשר שלו עם העולם יהיו מוגבלים (כלפי מעלה ולפנים בלבד) והוא יכול לשחק עם חפצים רק כאשר הם תלויים מעל פניו או מוגשים לו באופן ישיר. לעומתו, תינוק השוכב על הבטן ילמד להרים את הראש, מה שיאפשר לו טווח ראיה גדול יותר (כלפי מעלה, כלפי מטה, לפנים ולצדדים) ויכולת להגיע לחפצים הנמצאים בכיוונים שונים. בעצם, תינוק שנמצא גם על הבטן בזמן העירות הוא תינוק פעיל וערני יותר, בעל מוטיבציה ויכולת להשפיע על סביבתו.

3. שכיבה על הבטן היא הבסיס לשלבי ההתפתחות הבאים – תינוק לא ילמד להתהפך אם לא ישכב גם על הבטן. הוא לא יזחל על הגחון, לא יעלה על שש ולא ילמד לעבור לישיבה ולעמידה באופן מאורגן ובריא.

4. הרמת הראש תוך שכיבה על הבטן היא היוצרת את עקומות עמוד השדרה – אותם שקעים שיש לנו בגב. עמוד שדרה בריא הוא בעל שקע באזור המותנית והגב התחתון ושקע נוסף באזור העורף. “שקעים” אלה חיוניים לגמישותו ולחוזקו של עמוד השדרה ולתפקודו הבריא. עמוד השדרה אצל תינוקות שזה עתה נולדו מעוגל וללא שקעים עדיין. תינוק שלא שכב על הבטן ולא הרים את הראש – לא יפתח מבנה בסיסי וכל כך חשוב זה, והתפתחותו ותפקודו העתידיים ייפגעו.

מדוע התינוק שלי “לא אוהב לשכב על הבטן”?

אם תינוק “לא אוהב לשכב על הבטן” זה סימן שקשה לו. חשוב לאתר את הסיבה בכדי שנוכל לסייע לו.
חשוב לזכור שאין זה משום ש”לא בא לו” או שהוא “עצלן”, מכיוון שהתפתחות אופטימלית היא צורך פנימי כלל אנושי!  הסיבות לכך שתינוקות מתקשים לשכב על הבטן נובעות בעיקר משרירי בטן מכווצים. כשהשרירים מכווצים באיבר מסוים – מאוד לא נוח לשכב עליו. בנוסף, לשם הרמת ראש תקינה, צריכים שרירי הבטן (ה”כופפים”) להתארך ושרירי הגב (ה”זוקפים”) להתכווץ. כאשר שרירי הבטן מכווצים קשה מאוד ואפילו בלתי אפשרי, להרים את הראש בשכיבה על הבטן. ילדים שסובלים מגזים למשל, הם ילדים ששרירי הבטן שלהם מכווצים וסביר להניח שהם יתקשו לשכב על הבטן.

אז מה לעשות?

1. ללמד את שרירי הבטן “לעזוב”:

» השכיבו תינוקכם על הגב, אחזו בירכיו קרוב לאגן, הרימו אותן מעט והורידו תוך דחיפה לרצפה. התנועה יכולה להיות קטנה מאוד אך חשוב לודא כי היא עוברת דרך כל השלד עד הראש. (ראו תמונה »)

ערסל ניע נוח» לערסל לערסל לערסל. כלומר – החזיקו תינוקות בתנוחה העוברית: כשראשם בערך בגובה האגן ושתי הידיים ביחד ולפנים (לא עם יד אחת מאחור), כשהגב שלהם מעוגל והם מעט “מקווצ’צ’ים”.
תנוחה הזו היא התנוחה החשובה ביותר לתינוקות בחודשי חייהם הראשונים. בעתיד ארחיב עליה קצת יותר, אך כרגע פשוט קבלו זאת כהמלצה חד משמעית.
ניתן להשתמש במנשאים כדי לערסל את תינוקכם וכן בערסל . (ראו תמונה »)

» אחזו בבטן תינוקכם באזור הטבור ומתחת לו, כאילו אתם רוצים לחפון אותה בכפכם. כווצו מעט את האצבעות והרפו לאט. אם התינוק שכוב על גבו כשאתם עושים זאת, אפשר להרים את האגן והרגליים שלו לכיוון הבטן כדי להקל עליו. (ראו תמונה »)

2. שפרו את הרמת הראש:

» כשתינוקכם שכוב על ביטנו געו באצבעותיכם משני צידי עמוד השדרה בכדי לעורר את השרירים הזוקפים לפעולה – כלומר להרמת הראש. (ראו תמונה »)

» כשהתינוק שכוב על ביטנו מעכו בעדינות את כל גופו אל הרצפה – מכפות הרגליים (כשגב כף הרגל מופנה לרצפה) דרך השוקיים, האגן, צידי עמוד השדרה, כפות הידיים והאמות. (ראו תמונה »)

ולסיום, תרגיל קטן לכם:

שכבו אתם על הבטן ונסו להרים ראשכם. מניחה כי תווכחו לדעת עד כמה לא פשוטה המשימה… כעת נסו לעשות זאת שוב תוך שאתם דוחפים את כפות הרגליים, הברכיים, הבטן והידיים אל תוך הרצפה. האם עכשיו זה קל יותר?

מזמינה אתכם לשתף, להאיר, להעיר או לשאול בנושא זה או בנושאים אחרים הקשורים להתפתחות של תינוקות וילדים.

להתראות,   איריס.

למאמרים נוספים »»

Advertisements

Leave a Reply ... אשמח לתגובתכם

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.