מה באמת נחוץ לתינוקות שלנו כדי לגדול

מה באמת נחוץ לתינוקות שלנו כדי לגדול “כמו שצריך” ?
מה נחוץ לתינוקות שלנו כדי לצמוח ולהתחזק, לממש את מלוא הפוטנציאל שנתן להם אלוהים, או הטבע, או מי שתרצו, ולגדול להיות ילדים ובוגרים בריאים ושמחים?

ותיכף עולה תשובה לשאלה הזו – מזון.
נכון! ללא מזון או הזנה נכונה, לא יוכל תינוק לצמוח ולהתפתח. לא יוכל אדם לחיות.
אין פלא אם כן, שאמהות רבות, בכל העולם ובכל התרבויות, עסוקות בהאכלת הצאצאים, כל אחת לפי יכולתה ותפיסתה. הפחדים והדאגות הקשורים ב”האם אכל התינוק שלי מספיק” מוכרים כמעט לכל אם.
חלב אם או תחליף חלב – בכל מקרה, מזון הוא אחד מהגורמים החיוניים לתינוקות שלנו.

גורם נוסף עליו אין ויכוח אני מניחה, הוא  א ה ב ה.  אהבה היא יסוד ראשוני בעולם שלנו, ובלעדיו אין חיים – גם לא לחילזון הקטן, שטייל על מדרגות ביתי הבוקר.
מה זו אהבה? ננסה להתייחס לשאלה הזו – בלי יומרות כמובן ובהרבה צניעות בפעם אחרת. הפעם, אני רוצה לגעת בשני תחומים אחרים הנחוצים מאוד לתינוקות שלנו כדי לגדול בבריאות ובשמחה: מגע ותנועה.

התפתחות תקינה מבחינה מוטורית וחושית, היא הבסיס להתפתחות הילד באופן כללי, ומשפיעה עליו גם מבחינה רגשית וקוגניטיבית.
תינוקות שגדלו בתנאים בהם סופק להם מזון אך נמנעו מהם חוויות סנסומוטוריות – מתו או התפתחו באופן לקוי ובלתי מספק לא רק בגופם אלא גם במוחם.המוח האנושי מתפתח כתוצאה מגירויים תחושתיים ותנועתיים. גירויים כאלה נקלטים ע”י מערכות חושיות פנימיות אשר מווסתות ומתאמות בין המוח לבין הגוף, בין העולם החיצוני לנו, לבין החוויה הפנימית.

בואו נזכיר כמה מערכות חושיות פנימיות:

1. המערכת הטקטילית– המערכת הטקטילית היא מערכת תחושתית המאפשרת לאדם לקבל מידע על הסביבה החיצונית באמצעות קולטנים הנמצאים בעור, ומגיבים לגרויים של לחץ, מגע וטמפרטורה.
כל ליטוף שאנו מלטפים את התינוק שלנו נותן לו מידע חשוב ומשמש כגירוי למערכת הטקטילית. באמצעות גירויים מכוונים למערכת הטקטילית, אנחנו ההורים, או הבוגרים המטפלים – יכולים להשפיע על חיזוק שרירי של התינוקות שלנו ועל סיוע ומניעה של לקויות כמו תת תחושה או רגישות יתר.

2. המערכת הקינסטטית – מספקת לאדם אינפורמציה על הקשר והיחס בין האיברים השונים שלו וכיצד להניע אותם. לדוגמא, במקרה של תינוק הלומד להושיט ידיו לחפץ, המערכת הזו תהיה אחראית, בין היתר, לספק לו את המידע הנחוץ על היד שלו – איפה היא מונחת כרגע – האם היא למעלה או למטה? האם היא רחוקה או קרובה לראש? האם המרפק כפוף או ישר?וכן הלאה.

3. המערכת הוסטיבולרית –קשורה לתנועה במרחב ולשינוי מיקום הראש במרחב. המערכת הווסטיבולרית תקבל גירויים ו”חומר ללמידה” באמצעות התנסות של התינוק במנחים ובמצבים שונים במרחב. למשל, כשהוא על הידיים של ההורים – פעם לפנים, פעם עם הפנים אל ההורה, פעם בתנוחת עירסול, ופעם כשהוא מונח עם בטנו על זרוע ההורה, בתנוחת “נמר על עץ”.
המערכת הווסטיבולרית קשורה קשר הדוק למערכת שיווי המשקל – ותינוקות שאינם מקבלים גירויים מספקים למערכת זו, עלולים לגדול לילדים ולבוגרים המתקשים להתמודד עם מטלות וסיטואציות הדורשות שיווי משקל.

בהמשך, אתן טיפים איך ליצור סביבה התפתחותית בטוחה, מאפשרת, ומתאימה לשלב ההתפתחותי בו הילד נמצא. ועד אז יש לי המלצה: השמיעו מוסיקה שאתם אוהבים, קחו את התינוק/ת שלכם על הידיים וריקדו איתם! אם יש לכם מנשא – מה טוב. וגם אם לא, החזיקו אותם היטב כך שראשם לא ייטלטל, ותנו לעצמכם לנוע, להסתובב, לענטז ולקפץ בקצב ביחד עם ילדיכם!

ולפני פרידה אני רוצה לאחל: שיהיו לכולנו ימים טובים ושלא נפסיק לרקוד !

מזמינה אתכם לשתף, להאיר, להעיר או לשאול בנושא זה או בנושאים אחרים הקשורים להתפתחות של תינוקות וילדים.

להתראות,   איריס.

למאמרים נוספים »»

Advertisements

Leave a Reply ... אשמח לתגובתכם

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.